Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111
Spustit Online tlumočení znakového jazyka

Aktuality

15.08.2017 | Zemřel prof. MUDr. Zbyněk Straka, CSc.

Prof. MUDr. Zbyněk Straka, CSc., zakladatel a dlouholetý (22 let) přednosta Kardiochirurgické kliniky Kardiocentra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy zemřel 12. srpna 2017 ve věku 56 let. Přestože jsme věděli o jeho vážném onemocnění, ta zpráva nás zasáhla mnohem hlouběji než jsme si uměli představit.

Když se v roce 1995 podařilo ve FNKV založit kardiochirurgii, získala tehdejší ředitelka nemocnice MUDr. Zuzana Roithová, MBA.,  pro funkci primáře nového oddělení MUDr. Zbyňka Straku, CSc., 34-letého kardiochirurga z IKEM. Hlavním úkolem kardiologů v těchto začátcích bylo připravit pro novou kardiochirurgii vhodné pacienty. Panovaly samozřejmě obavy, jaké bude mít zcela nový tým výsledky. Skutečnost však překonala veškerá naše očekávání a za první tři měsíce provozu nezemřel ani jediný operovaný pacient. Straka se svým týmem rozjel novou kardiochirurgii skutečně brilantně. Byl nejen skvělý chirurg, ale i velmi vzdělaný a invenční vědecký pracovník. Hlavně však byl velice přátelský a pozitivní člověk se smyslem pro humor.

Následujících 22 let vinohradské kardiochirurgie pod jeho vedením přineslo nesmírně plodné výsledky: tisíce uzdravených pacientů, dlouhá řada vědeckých úspěchů i na mezinárodním poli, výchova mnoha mladých kolegů, přeměna oddělení na kliniku, přesun kliniky do nových prostor v pavilonu M atd. Za zmínku stojí např. prioritní výsledky studie operací bez mimotělního oběhu (PRAGUE-4 a PRAGUE-6) anebo randomizovaná studie hodnotící smysl MAZE procedury (PRAGUE-12). Prof. Straka patří k pionýrům miniinvazivní kardiochirurgie – a to i v mezinárodním měřítku. Klinika si pod jeho vedením získala pevné místo v české kardiochirurgii.

Zákeřná nemoc u něj propukla před 2 roky - krátce poté, co jeho klinika a s ní i celé Kardiocentrum oslavilo 20 let od svého vzniku. I během těchto posledních dvou let se projevila jeho nesmírná osobní síla – až do poslední chvíle pracoval, ve volném čase cestoval, žil naplno i v té pro něj tak těžké době.

V profesoru Strakovi ztrácí česká medicína brilantního chirurga i skvělého kriticky přemýšlejícího vědce. Ztrácíme však i skvělého člověka, který měl úžasný smysl pro humor a který žil krásným a plným životem. Čest jeho památce !

Petr Widimský a Robert Grill

Aktuální informace

31.03.2023 | Nekrolog Doc. Jaroš

Dne 21.3.2023 zemřel doc. Jaroš. Pár slov tak o něm sepsal přednosta interní kliniky: "Po krátké nemoci v 92 letech zemřel doc. MUDr. Milan Jaroš, CSc., náš vzácný kolega, kte...

19.01.2023 | Volby prezidenta republiky 2023 II. kolo

Informace k volbám prezidenta republiky  II. kolo voleb prezidenta republiky se ve FNKV uskuteční dne 27. ledna 2023 /pátek/      od 14.00 do 22.00 hod. dne 28. ledna...
Copyright © 2010 - 2023 FNKV