Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111

Aktuality

17.03.2015 | Zdravotní sestra FN Královské Vinohrady paní Dana Pilátová získala Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství

Nejlepší sestry roku 2014 převzaly dne 17. března 2015 na galavečeru v Hudebním divadle Karlín ocenění. Za celoživotní dílo v ošetřovatelství byla vyznamenána Dana Pilátová z interního příjmu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Sestrou roku v kategorii přímá ošetřovatelská péče se stala z rozhodnutí odborné poroty vrchní sestra oblastního zdravotnického zařízení ministerstva vnitra v Brně Jitka Fikarová, která také v hlasování veřejnosti získala titul Sestra mého srdce. V kategorii management a vzdělávání je sestrou roku nositelka ceny Florence Nightingalové za rozvoj ošetřovatelství Jindra Kracíková.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) na slavnostním večeru poděkoval sestrám za to, jakým způsobem se starají o pacienty, a popřál všem, kteří se rozhodnou pro povolání zdravotní sestry, aby toho nikdy nelitovali. "Vím, že to mají hrozně těžké. Na straně druhé každý pacient, když se řekne slovo zdravotnictví, tak si vybaví hodnou a usměvavou sestřičku. A já si přeju, aby to tak zůstalo," řekl ministr ČTK.

Němeček připomněl, že ministerstvo teď řeší i další systém vzdělávání sester, což je velmi obtížné, protože každá skupina sester na to má diametrálně odlišný názor. "Věřím, že v rámci kompromisu se nějak dohodneme, a také věřím, že i z hlediska platového hodnocení uděláme všechno pro to, aby zdravotnictví zůstalo atraktivní i pro naše sestry," podotkl ministr.

V českém zdravotnictví pracuje zhruba 100.000 sester. Ocenění se rozdělovalo letos popatnácté, dnešní galavečer byl poděkováním za jejich mimořádnou a zodpovědnou práci. Soutěž vyhlásil odborný časopis Sestra, záštitu měli Dagmar Havlová za Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Mezi patrony jsou ministerstva zdravotnictví a práce a například také pražský magistrát. Odborným garantem soutěže je Česká asociace sester.

V medailonku, který držitelku ocenění za celoživotní dílo Danu Pilátovou představil přítomným v sále, zaznělo, že věnovala profesní život interně Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Před deseti lety mohla odejít do důchodu, pracuje ale dál v třísměnném provozu na centrálním příjmu, což v tak velké nemocnici je mimořádně náročné na psychiku. Přesto je vždy empatická k pacientům, oslovuje je děvenky a sokolíci, a z toho je i její přezdívka sestřička Sokolík. Je oblíbená pro stále dobrou náladu. Stresující situace zvládá s humorem a pozitivním přístupem umí i stížnost přeměnit v dík.

Medailonek vítězky kategorie sestra v přímé ošetřovatelské péči představil vrchní sestru oblastního zdravotnického zařízení ministerstva vnitra v Brně Jitku Fikarovou. Před dvěma lety byla na misi policejního prezidia při odminování řeky Sávy v Bosně a Hercegovině. Věnuje se zdravotnické přípravě příslušníků speciálních policejních útvarů. Vždy odvádí poctivou práci a požaduje to i od podřízených. Dosáhla bakalářského stupně vzdělání jako sestra pro intenzivní péči a v psychiatrii.

Medailonek vítězky kategorie sestra ve vzdělávání a managementu představil Jindru Kracíkovou. Vystudovala při práci vysokou školu zdravotnickou, kde nyní působí jako mentor. Kontinuálnímu vzdělávání sester se věnuje desítky let. Pacienti, o něž se starala na dialýze, nedají na ni dopustit, stejně jako její kolegyně a kolegové. Je oblíbená pro profesní znalosti i dovednosti, ale i pro svoji píli, laskavost a ochotu vždy nabídnout pomoc.

-čtk-

Aktuální informace

07.12.2021 | Ocenění Česká hlava míří do Kardiocentra FNKV

Ocenění Česká hlava za nejlepší patenty a objevy českých vědců v letošním roce byla vyhlášena na slavnostním galavečeru 5.12.2021. Za výzkum prevence cévní mozkové příhody u p...

23.11.2021 | Možnosti odběrů na COVID-19 ve FNKV

Testování na COVID-19 ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady LZE POUZE NA ZÁKLADĚ ELEKTRONICKÉ OBJEDNÁVKY zde Telefonicky ani osobně se objednat nelze. Pokud v systému nenajdete volné m...
Copyright © 2010 - 2021 FNKV