FNKV se spojuje s Bulovkou a univerzitami: Společně posouváme medicínu pomocí moderních technologií
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) nově navázaly spolupráci se dvěma univerzitami – Přírodovědeckou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) a Fakultou biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Memorandum o vzájemné spolupráci, podepsané na konci roku 2024, otevírá cestu k inovacím v oblasti medicínských dat, vědy a výzkumu i vzdělávání.
Společně k efektivnějšímu využití medicínských dat
Cílem tohoto partnerství je propojit medicínu a moderní technologie. Společné úsilí se zaměří na rozvoj nových přístupů ke zpracování medicínských dat, vývoj softwarových nástrojů a podporu vědecko-výzkumných projektů. Výsledkem budou konkrétní inovace, které zlepší péči o pacienty a přinesou nové možnosti i v akademické sféře.
„Iniciativa má za cíl přispět k většímu využívání důležitých informací, které jsou v datech pacientů obsaženy, ale běžnými postupy nejsou často postřehnutelné, nebo využitelné. Společně v této oblasti vidíme příležitost posunout péči o naše pacienty k lepším výsledkům a většímu bezpečí.“ uvedl MUDr. Josef Škola, Ph.D., EDIC, přednosta Kliniky anesteziologie, intenzivní a urgentní medicíny FNB a 3. LF UK.
„Spolupráce napříč zdravotnickými zařízeními a akademickými institucemi je klíčová pro budoucnost moderní medicíny. Memorandum, které jsme společně podepsali, představuje důležitý krok k tomu, abychom dokázali lépe využít potenciál medicínských dat a inovativních technologií. Díky těmto aktivitám můžeme nejen zlepšit kvalitu péče o pacienty, ale také přispět k rozvoji vzdělávání a vědecko-výzkumné činnosti, která posune české zdravotnictví na vyšší úroveň,“ řekl při podpisu memoranda ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Jan Votava, MBA.
Vedoucí oddělení pro datovou analýzu a simulace Přírodovědecké fakulty UJEP, doc. RNDr. Zbyšek Posel, Ph.D. k tomu dodal: „Dobře popsaná a standardizovaná data jsou základní podmínkou pro jejich analýzu, vývoj nových metod a další využití. Díky této iniciativě bude možné v budoucnu testovat inovativní přístupy využívající i umělou inteligenci pro zisk informací a vztahů, které jsou v datech skryty.“
„Díky podepsanému memorandu budou mít naši studenti a doktorandi lepší přístup k potřebným datům i informacím, a to významným způsobem pomůže ke zvýšení kvality jejich závěrečných prací (bakalářských, diplomových a doktorandských), zaměřených na inovace, s výraznou mírou praktického využití. Jsme přesvědčeni, že jedním z významných benefitů nedávno podepsaného memoranda bude i zvýšený počet společných projektů a publikací,“ řekl děkan fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, prof. MUDr. Jozef Rosina, Ph.D., MBA.
Klíčové oblasti spolupráce
Bezpečnost a praktický přínos na prvním místě
Důraz bude kladen na reálné dopady spolupráce – od vývoje aplikací až po analýzy, které mohou výrazně zlepšit poskytovanou péči. Samozřejmostí je i zajištění nejvyšší úrovně ochrany osobních údajů a kybernetické bezpečnosti v souladu s legislativními požadavky.
Toto partnerství přináší nový impuls pro využití dat v medicíně a vytváří prostor pro inovace, které mohou změnit zdravotnictví k lepšímu.