Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Aktuality

11.06.2018 | Etické poradenství ve FNKV

V dubnu 2018 jsme oslavili jeden rok od prvního formálního etického konzilia (o kterém je záznam v pacientově dokumentaci) v naší nemocnici. Od té doby se těchto formálních konzilií uskutečnilo celkem 17, což je i ve srovnání např. s Německem vysoké číslo, zvláště v prostředí, kde se etické poradenství zavádí a nikdo o něm nic moc neví.

Smyslem etického konzilia je nalézt konsenzuální řešení problému, které zároveň není právně konfliktní a je eticky přijatelné.

Drtivá většina zkušeností s etickým poradenstvím je pozitivních. Jejich účastníci si pochvalují rychlost řešení etického problému, fakt, že se každý ze zainteresovaných může k etickému problému svobodně vyjádřit a koneckonců i to, že etické konzilium může vyvolat každý, kdo se domnívá, že v souvislosti s péčí o konkrétního pacienta narazil na etický problém nebo konflikt. 

Co se týče vzdělávání personálu FNKV, od ledna 2017 jsem navštívil většinu pracovišť FNKV, kde jsem měl úvodní přednášku o etickém poradenství, případně jsme společně s personálem pracoviště analyzovali kazuistiky nebo si vyzkoušeli etické poradenství na nečisto. 

V nemocnici jsme ustavili Pracovní skupinu pro etické poradenství, jejíž členové se připravují na práci v Etickém komité, které bude provádět etická konzilia u lůžka, připravovat doporučení, jak postupovat v určitých etických konfliktních situacích a bude kontinuálně dbát na vzdělávání personálu FNKV v etických otázkách. Kdo by se chtěl práce Pracovní skupiny pro etické poradenství účastnit, je srdečně zván.

Usilujeme o získání německé certifikace v etickém poradenství.

V rámci celé České republiky je naše nemocnice prvním poskytovatelem zdravotních služeb, kde se systematicky s řešením klinických etických problémů pracuje.

Koordinátorem je MUDr. Jaromír Matějek, Ph.D., Th.D., telefon +420 734 132 699, email: jaromir.matejekv@fnkv.cz

Jaromír Matějek
 

Aktuální informace

20.09.2019 | Světový den bezpečí pacientů

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se připojila ke světovému dni bezpečí pacientů Bezpečím pacientů při poskytování zdravotních služeb se intenzivně zabývá – pod ...

19.09.2019 | Dobronice 2019

Tak jako každý rok, i letos tým NLZP z FNKV, uspořádal zážitkové odpoledne v poskytování první pomoci pro budoucí studenty nelékařských profesí 3. LF, ve výcvikovém středisku UK &nb...
Copyright © 2010 - 2019 FNKV