Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Aktuality

05.02.2014 | Druhá reakce fakultních nemocnic na články v MF DNES

Nemocnice uvedené v článcích MF Dnes dne 4.2.2014 a 5.2.2014 se důrazně ohrazují proti opakovanému a absurdnímu napadání managementu nemocnic za objemové slevy a bonusy, které používají na financování nákladné a nerentabilní zdravotní péče. Peníze se nikam neztrácí a jsou standardně zmapovány v účetnictví.

Nemocnice nakupují na základě výběrových řízení. Výběrová řízení a dodavatelské smlouvy jsou veřejně dostupné na webových schránkách. Výběrová řízení se vyhlašují většinou na více než jeden rok a cena, kterou dodavatelé nabízí, se mimo jiné odvíjí od předpokládaného objemu dodávky.

Nemocnice tyto počty určuje podle předpokládaného počtu pacientů. Proti tomuto odhadu může dojít k většímu počtu výkonů a dodavatel pak za vyšší odběr poskytne slevu-bonus, který zpětně zlevní cenu zboží. Další možností jak získat lepší cenu, je jednorázový nákup produktu, za což dodavatel poskytne slevu o to větší, pokud tento nákup je zaplacen ve splatnosti 30-60 dnů.  Ke snížení ceny v období platnosti výběrového řízení může dojít i v důsledku konkurenčního boje, kdy se na trhu objeví dodavatel s levnějším výrobkem.

Všechny tyto okolnosti zajistí nižší ceny, které pak dodavatelé zdravotnickému zařízení vrací systémem tzv. bonusů, které jsou řádně zaúčtovány do účetnictví a zajistí nemocnici příjem, kterým nemocnice kompenzuje ztráty vzniklé snížením úhrad od ZP, aniž by musely odmítat pacienty. Dále jsou tyto prostředky použity na ztrátové činnosti, jako je provoz traumacenter a dalších ztrátových aktivit a v neposlední řadě jsou použity i na kompenzaci růstu DPH. Za tyto manažerské dovednosti nelze managementy nemocnic ostouzet, vysmívat se jim a prezentovat veřejnosti zjevné lži bez znalosti systému a předchozí ověření si skutečného stavu.

Ing. Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic ČR

Aktuální informace

15.11.2018 | Pražský den Radiologické společnosti ČLS JEP

09.11.2018 | Charitativní halloweenská akce

Dne 25.10.2018 proběhla v prostorách FNKV charitativní halloweenská akce na podporu senzorového zařízení Buzzy pro dětské pacienty Kliniky dětí a dorostu. Celou akci zaštítil spolek...
Copyright © 2010 - 2018 FNKV