Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111
Spustit Online tlumočení znakového jazyka

Vaše otázky

Může se SARS-CoV-2, virus který způsobuje COVID-19, přenášet transfuzí?    Obecně není známo, že by se respirační viry  přenášely  transfuzí  a dosud nebyl hlášen takový přenos v případě nového koronaviru  a to v celosvětovém měřítku.

Jaká opatření zavedlo transfuzní oddělení pro zajištění bezpečné krve v době epidemie COVID-19? Dárci krve musí být v den odběru zdraví a  musí se cítit dobře. Aktuálně se vždy postupuje dle pokynů Ministerstva zdravotnictví a doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství.

Mohu darovat krev na vašem oddělení ? Dosud jsem chodil na jiné transfúzní oddělení, ale tam teď moji krev nepotřebují.
Dotazů v tomto smyslu, byť v různých obměnách, evidujeme průběžně celou řadu. Pokud se rozhodnete darovat krev, jistě chcete aby  tato krev  pomohla  nějakému pacientovi. I přes použití nejmodernějších způsobů uchovávání krve je její životnost omezená.  Proto musíme pečlivě sledovat kolik   a jakých krevních skupin máme na skladě a jaké jsou požadavky klinik.  A podle toho také dnes  všechna transfúzní oddělení  zvou dárce. Potřeba krve se nedá naplánovat a velmi rychle se mění požadavky na  krevní skupiny.  I my se snažíme dnes využívat  pružnější způsoby zvaní jako např. e-mail nebo sms.

Pokud se rozhodnete z jiného oddělení přejít k nám, určitě vás rádi zařadíme do naší evidence. Potřebujeme však dárce pravidelně se dostavující, nikoli jednorázově. Kvalita krevních přípravků je velmi přísně sledována. Povinná lékařská kontrola obnáší i periodické, zpětné testování vzorku darované krve. A tuto podmínku lze logicky splnit jen za předpokladu, že k nám dárce opět přijde na odběr.

Pokud se o tuto otázku budete blíže zajímat, naši lékaři Vám ji při návštěvě u nás rádi podrobněji osvětlí.

Musí se zájemce o dárcovství krve telefonicky objednat? Musí předtím navštívit svého lékaře?
Jestliže jste  ještě nikdy krev nedaroval, můžete přijít bez objednání. Při prvním odběru vám bude kromě jiného  vyšetřena i krevní skupina. Na další odběry již  vás budeme zvát - nebo si můžete i zatelefonovat do kartotéky a  objednat se.

Svého lékaře nemusíte vyhledat, pokud jste zdráv - naše požadavky  na zdraví dárce si můžete přečíst na našich stránkách v Poučení dárce krve i  v Dotazníku pro dárce krve. Výjimkou může být jen případ, kdy po telefonické konzultaci s naším lékařem si zájemce o dárcovství krve potřebuje vyžádat lékařskou zprávu k nějakému údaji ve své anamnéze.

Jak mám postupovat, když jsem doposud daroval krev v mimopražském transfúzním oddělení? Nyní studuji v Praze a rád bych chodil k vám.
Změna transfúzního oddělení je běžná a zcela nekomplikovaná záležitost. Dárci pouze doporučujeme předložit při registraci vedle OP a průkazky zdravotní pojišťovny dosavadní dárcovskou průkazku. O ostatní se již starat nemusí.

Může darovat krev ten, kdo prodělal mononukleózu?
Ano. Darovat krev mohou i ti, kteří v minulosti překonali mononukleózu. To se samozřejmě nevztahuje na akutně nemocné ani ty kteří jsou dosud v rekonvalescenci. Darovat krev je možné 1 rok po plném uzdravení, t.j.1 rok od té doby, co má dárce laboratorní testy v pořádku, nemusí už držet žádnou dietu a nemá žádná omezení (např. omezení sportu,....).

Je na překážku dárcovství krve užívání léků?
V případě užívání jakýchkoli léků doporučujeme konzultaci s lékařem našeho oddělení viz.
Kontakty. Žádný problém není u antikoncepčních pilulek, pouze se doporučuje nebrat pilulku ráno před odběrem, ale až po něm.

Další nejčastější otázky dárců - ke stažení ZDE (PDF; 116 kB)

Navigace

Copyright © 2010 - 2024 FNKV