kontaktní telefon +420 267 161 111

Odborné laboratoře

Centrální laboratoře provozují laboratoře těchto odborností:

Klinická biochemie: laboratoř provádí základní biochemická vyšetření běžně získávaných biologických materiálů (krev, moč, další tělesné tekutiny, stolice), specializovaná biochemická vyšetření (stanovení hormonů, nádorových markerů, lékových koncentrací, proteinových frakcí a dalších vyšetření v různých biologických materiálech), sérologické vyšetření hepatitid a HIV.

Hematologie: laboratoř provádí vyšetření krevního obrazu s šestipopulačním diferenciálem na automatických analyzátorech a mikroskopickou analýzu krve, morfologickou analýza nátěrů kostní dřeně v běžném i speciálním barvení, cytologické vyšetření jiných tělních tekutin a materiálů u hematologických pacientů, základní a speciální koagulační vyšetřenívčetně vyšetření primární hemostázy, stanovení CD34+ kmenových buněk.

Imunologie a alergologie: laboratoř provádí základní imunologická vyšetření běžně získávaných biologických materiálů (krev), specializovaná imunologická a alergologická vyšetření pro diagnostiku autoimunitních onemocnění, imunodeficience a hypersenzitivity, vybraná vyšetření infekční sérologie, stanovení buněčné antiinfekční imunity u tuberkulózy, stanovení antigenu Aspergillu

Mikrobiologie: laboratoř provádí bakteriologické kultivační a mikroskopické vyšetření, mykologické kultivační a mikroskopické vyšetření a parazitologické vyšetření běžně získávaných biologických materiálů (krev, moč, mozkomíšní mok, další tělesné tekutiny a biologické materiály), stanovení antigenů vybraných bakteriálních a virových původců v biologickém materiálu, stanovení citlivosti patogenních bakterií a mykoorganizmů k antibiotikům resp. antimykotikům. Laboratoř zároveň poskytuje konziliární služby a provozuje antibiotické středisko.

Genetika: V Laboratoři genomické medicíny provádíme, pomocí sekvenování nové generace (NGS), diagnostická vyšetření pacientů s akutní myelodní leukémií (AML), myelodysplatickým syndromem (MDS) a myeloproliferativním onemocněním (MPN). Využíváme Myeloidní panel pro detekci variant v 54 genech asociovaných s myeloidními malignitami. Nově u pacientů s AML rozšiřujeme diagnostiku o stanovení nejčastějších fúzních genů spojených s AML a pomocí PCR v reálném čase (RQ-PCR) sleduje hladinu minimální reziduální nemoci (MRN) v průběhu léčby. U pacientů s B/T lymfoproliferacemi zavádíme vyšetření klonálních přestaveb imunoreceptorových genů (IgH, IgK, IgL, TCRg, TCRd, TCRb). Vyšetření provádíme ze vzorků kostní dřeně, periferní krve, mozkomíšního moku nebo tkání.

Bližsí údaje jsou uvedeny v Laboratorní příručce v sekci "Ke stažení".

Samostatnou indikaci vyšetření laboratoř neprovádí a neprovádí ani odběr žádných vzorků.