Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Ultrazvuková diagnostika

Oddělení ultrazvukové diagnostiky

Kontakty:

+420 267 16 3736

MUDr. Jaroslav Zikmund, CSc, e-mail: jaroslav.zikmund@fnkv.cz
MUDr. Jiří Zezulák

Ordinační hodiny:
Pondělí: 8:30 - 15:00 hod.
Úterý: 12:30 - 16:00 hod.
Středa: 8:30 - 12:00 hod.
Čtvrtek: 8:30 - 15:30 hod.
Pátek: 8:30 - 14:30 hod.

Co to je sonografie (ultrazvuk)?
Moderní diagnostická metoda, používající ultrazvukové vlnění k zobrazení objektu našeho zájmu. Pro pacienta nebolestivá, nezatěžuje ho vedlejšími účinky. Poskytuje informace zejména o anatomické struktuře vyšetřovaných orgánů, částečně i o jejich funkčních schopnostech. Není přítomné RTG záření ani jiné škodlivé paprsky. Ultrazvukové vyšetření se používá již desítky let a opakovaně byla prokázána jeho biologická neškodnost. Používá se zvukové vlnění o frekvenci 2,5 - 18 MHz.


Přístrojové vybavení
Vyšetření provádíme na sonografickém přístroji Logiq S7 R2 Expert firmy GE.


Možnosti vyšetření
Na klinice vyšetřujeme především orgány dutiny břišní a krční oblast. Věkové rozmezí je vzhledem k zaměření kliniky od 0 do 18 let.


Příprava k vyšetření
Záleží na orgánu, který bude vyšetřován. Žlučník a močový měchýř musí být naplněny. V případě žlučníku to znamená 3-4 hodinové lačnění - záleží na věku dítěte. Vyšetření malé pánve vyžaduje též dobře naplněný močový měchýř. Jinak zvláštní příprava není nutná. Nepříjemné výkony, jako například punkce štítné žlázy, provádíme za ultrazvukové kontroly, u menších či bojácných dětí v anestezii.


Doba trvání vyšetření
Závisí na počtu vyšetřovaných orgánů a spolupráci dítěte. Pohybuje se řádově od několika až po desítky minut. Písemný výsledek obdrží rodiče ihned po skončení vyšetření.

Objednání
Na vyšetření se musí pacienti telefonicky objednat na čísle: 267163736

 

Navigace

Copyright © 2010 - 2019 FNKV