Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111
Spustit Online tlumočení znakového jazyka

Zajímavé odkazy

Jsme nekuřácká nemocnice

Nemocnice by měla být místem nejen léčby nemocí pacientů, ale i centrem ochrany zdraví zaměstnanců a pacientů a hrát přední roli v oblasti prevence a léčby závislosti na tabáku, jelikož kouření je nejvýznamnější odstranitelná příčina úmrtnosti i nemocnosti. Na této myšlence je založena existence Evropské sítě nekuřáckých nemocnic ENSH ( European Network of Smoke-free Hospitals). Pro zapojení do sítě ENSH je nutné, aby se nemocnice oficiálně přihlásila k jejím základním principům podpisem přístupových listin a každoročně vyplnila sebehodnotící (self-audit) dotazník, který zahrnuje hodnocení 10ti sledovaných oblastí. Sebehodnotící dotazník znamená, že nemocnice sama hodnotí, v jaké míře splňuje cíle projektu. 

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (dále jen FNKV) je zapojena do této sítě ENSH a členem se stala oficiálně získáním mezinárodního certifikátu ENSH dne 24.3.2016. Plnění cílů a implementaci standardů ENSH sítě výrazně usnadní existence Centra pro závislé na tabáku. Centra by se měla zaměřovat nejen na léčbu pacientů (hospitalizovaných i ambulantních) a i na pomoc personálu nemocnice.

Plakát Nekuřácké nemocnice k nahlédnutí - ZDE (PDF;  920 kB)

Centrum pro závislé na tabáku                                                           

Ve FNKV je toto Centrum součástí Kliniky pracovního a cestovního lékařství, jehož služeb využívají zaměstnanci nemocnice a pacienti. Služby jsou zaměřeny nejen na léčbu samotné závislosti na tabáku, ale i na poradenství, edukaci, psychosociální podporu v této problematice. Tyto služby a intenzivnější podporu při odvykání kouření poskytuje tým vyškolených lékařů a sester.

I když přestat kouřit je těžké, je to možné.  Bez pomoci se to ročně podaří jen 1–3 % kuřáků, ačkoli by raději nekouřilo 70 % z nich. Při intenzivní léčbě je úspěšnost více než 10× vyšší! Principem léčby je potlačení abstinenčních příznaků z nedostatku nikotinu. Míra závislosti na nikotinu je individuální, proto Vám mohou být doporučena nejen náhradní řešení kuřáckých situací bez cigarety, ale i možnost užívání léků či náhradní léčby nikotinem.

Pokud jste se pevně rozhodli nekouřit, přijďte do Centra pro závislé na tabáku, abychom Vám pomohli, podpořili Vás a ve spolupráci s námi jste si stanovili plán odvykání.

Informace o Centru naleznete - ZDE (PDF;  461 kB)

Objednat se lze denně i bez žádanky/doporučení osobně nebo telefonicky.

Kontakty:

 

CENTRUM PRO ZÁVISLÉ NA TABÁKU
Klinika pracovního a cestovního lékařství
FN Královské Vinohrady
Pavilon I, přízemí
Tel.: +420 267 16 3652, +420 267 16 2685
E-mail: jana.kadlecova@fnkv.cz nebo ilona.bartosova@fnkv.cz 

 

Mapa: ZDE

 

Adresy a kontakty na všechna Centra pro závislé na tabáku v ČR můžete najít na: www.slzt.cz  

 

Aktuální informace

30.11.2023 | Nekrolog MUDr. Čeřovská

Vážené kolegyně, vážení kolegové se skutečným smutkem oznamujeme, že dne 24. listopadu 2023 ve věku 82 let zemřela naše dlouholetá kolegyně, paní primářka MUDr. Eliška Čeřovsk...

27.11.2023 | Prestižní ocenění Prof. Moťovské

Dne 26.11. obdržela paní profesorka Moťovská „Českou Nobelovku“. Národní cena vlády Česká hlava letos poprvé v historii patří ženě. Prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph. D...
Copyright © 2010 - 2023 FNKV