Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

MR pracoviště

MR pracoviště - pavilon H

Magnetická rezonance (MR) je metoda, která využívá k zobrazení orgánů a měkkých tkání měření změn magnetických momentů atomových jader, tedy bez ionizujícího záření. Metoda se využívá k zobrazení všech struktur lidského těla, nejvýznamnější využití nachází při zobrazení mozku, páteře, kloubů i orgánů břicha a pánve. Lze ale vyšetřit jakoukoliv část těla, z novějších aplikací MR lze jmenovat například MR vyšetření prsou či MR srdce. MR umožňuje zobrazení cév (tzv. MR angiografie), a to při nitrožilním podání kontrastní látky, ale v některých případech i bez ní. Naše klinika disponuje MR přístrojem GE Signa HDxt o síle magnetického pole 1,5T

Kdo do MR přístroje nesmí:

Lidé s implantovaným kardiostimulátorem „budík na srdce“ a s kochleárním implantátem (náhrada vnitřního ucha) nesmí být v MR vyšetřeni.

V poslední době se rozšiřují kardiostimulátory, se kterými lze za určitých podmínek MR vyšetření podstoupit (tzv. MR kompatibilní kardiostimulátory). Vždy je ale třeba před vyšetřením i takový přístroj přeprogramovat na specializovaném pracovišti (arytmologie), není možné pacienta s MR kompatibilním kardiostimulátorem vyšetřit bez této předchozí přípravy. Pro bližší informace se obraťte na personál MR pracoviště nebo na kardiologické pracoviště, kde byl přístroj implantován.

Dále nelze vyšetřit osoby s kovovými cizími tělesy v mozkové části hlavy a v očnici, pokud si nejsme jisti, že nejsou z nemagnetického materiálu. S jinými cizími materiály v těle je většinou vyšetření možné. V případě kovových implantátů (např. kloubních náhrad) požadujeme odstup od implantace alespoň 6 týdnů. Bližší informace podá personál na MR pracovišti.

Jak MR vyšetření probíhá:

MR přístroj má tvar delšího tunelu, do kterého je vyšetřovaný člověk zasunut. Vyšetření trvá 15-60 minut. Někteří lidé trpící strachem z uzavřených prostor (klaustrofobie) toto vyšetření nejsou schopni podstoupit bez předchozí sedace. Na vyšetřovanou oblast (např. hlava, koleno apod.) či do jejího těsného okolí se musí umístit cívka, která přijímá signály z těla během vyšetření. Během vyšetřování vytváří přístroj poměrně vysoký hluk, proto dostává pacient před vyšetřením špunty do uší nebo sluchátka. Během vyšetření může být do žíly podána kontrastní látka obsahující gadolinium.

Jak se na MR vyšetření připravit.

U většiny vyšetření není žádná specifická příprava potřeba. Pouze snímatelné kovové předměty (např, náušnice, řetízky, piercing) je třeba sundat, většinou lze vyšetření provést i s nimi, ale mohou působit lokální brnění, pálení apod.

Při vyšetření žlučových cest (MRCP) doporučujeme vypít ananasový džus, který změní signál obsahu žaludku a střeva, což zvýší výtěžnost vyšetření. Pokud jste objednáni na MRCP vyšetření, přineste si s sebou prosím ananasový džus.

Před vyšetřením tenkého střeva (MR enterografie) je třeba den předem jíst pouze bezezbytkovou stravu a pít dostatek tekutin. V den vyšetření pak pouze dostatečně pít tekutiny. Cca 40 minut před vyšetřením pak dostanete pít roztok manitou (nevstřebatelný polysacharid), který naplní střevní kličky tak, aby byly na MR obrázcích lépe hodnotitelné.

K vyšetření je potřeba mít podepsaný Informovaný souhlas pacientem nebo zákonným zástupcem. Informovaný souhlas obdrží pacient před vyšetřením nebo si ho může stáhnout v sekci Ke stažení pod názvem Informované souhlasy.  F22-26 Vyšetření Magnetickou rezonancí (MR) verze 03

Ordinační hodiny:    
Všední den:

  • Denní provoz: 7:00 - 21:00 hodin

Víkendy a svátky:

  • Běžný provoz 8.00 – 17.00 hodin

Urgentní vyšetření dle domluvy s požadujícím lékařem FNKV

 

Navigace

Copyright © 2010 - 2019 FNKV