O klinice

Náplní činnosti naší kliniky je poskytování péče léčebné, ošetřovatelské a rehabilitační u osob s déletrvajícími nemocemi zejména v geriatrickém věku.  Vždy se pokoušíme o navození co nejlepšího stavu pacienta mobilizací a aktivací všech jeho rezerv. Pokud to už nejde, pak zabránit zhoršování a nejde-li ani to, pak zabránit utrpení a zajistit co nejdůstojnější konec života. Z hlediska výsledků je pro nás optimem návrat určitého stupně soběstačnosti, aby se pacient mohl vrátit do domácího prostředí s podporou rodiny a ambulantních služeb.  Není-li návrat domů možný, pomůžeme zajistit umístění v ústavu sociální péče-domově pro seniory (dříve domov důchodců).

Na našem pracovišti jsou hospitalizováni pacienti, u kterých je vedle léčby věnován maximální důraz na kvalitní péči ošetřovatelskou, rehabilitační a nácvik základní soběstačnosti, alespoň v rámci lůžka.

V posledních letech hospitalizujeme vyjma interně  multimorbidních pacientů též nemocné po úrazech (typické jsou zlomeniny stehenní kosti),  či těžkých  poškozeních CNS, po cévních mozkových příhodách, s demencemi, s nejrůznějšími chronickými chorobami interními a v neposlední řadě s nádorovými chorobami v pokročilém stádiu nemoci, které často vyžadují doživotní péči ve zdravotnickém zařízení. Pacienti jsou do léčebny překládáni ze všech akutních lůžek FNKV na podkladě žádosti ošetřujícího lékaře. Při současném počtu 75 ti lůžek nemůže LDN z kapacitních důvodů vyhovět zdaleka všem. Vhodnost indikace a umístění v naší LDN posuzuje její primář. Příjem se pak uskutečňuje v pracovní den.

V péči o pacienty je kladen důraz na komplexnost péče. Našim pacientům se snažíme vytvářet co možná nejpříjemnější prostředí. Nemocniční pokoje jsou barevně vymalovány, vyzdobeny obrázky a květinami. Na každé stanici mají pacienti k dispozici knihovnu, jídelnu-společenskou místnost s televizí. Od roku 1989 se stále zlepšuje vybavenost LDN- v nedávné době došlo k rekonstrukci koupelen a WC na pokojích pacientů, které mohou samostatně používat i vozíčkáři a obtížně mobilní pacienti. Byla zakoupena polohovací elektrická lůžka, řada antidekubitálních matrací, hydraulické sprchovací vozíky pro ležící pacienty, zvedák s digitální váhou a řada dalších rehabilitačních pomůcek především určených pro polohování. V září 2016 byla pro pacienty otevřena nová tělocvična.

Historie léčebny pro dlouhodobě nemocné k nahlédnutí ZDE (PDF; 104kB).