SARS-Cov2 (Covid-19) - info

Texty k LČLP/Text k položce LČLP

číslo dokumentu

:

verze dokumentu

: 02

platí od

: 18.02.2021

Centrální laboratoře, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Šrobárova 1150/50, Praha 10, PSČ 100 34

Informace k vyšetřování SARS-Cov2 (průkaz onemocnění COVID-19)

 

Aktuální informace o onemocnění covid-19, nalezneme na internetových stránkách FNKV.

 

Odběr

 Odběr pacientů před operací, odběr zaměstnanců vracejících se po 14 dnech z karantény

 

Odběr pro veřejnost – pouze objednaní pacienti přes web FNKV objednávkyv případě odběru na PCR (odběrový stan drive-in, ul. Šrobárova) musí mít pacient vystavenou elektronickou nebo vytištěnou žádanku na odběr.

 

* Časové okno pro odběry se může měnit v závislosti na poptávce, blíže FNKV objednávky

 

Odběrový systém

Odběrovou soupravu pro nazofaryngeální výtěry tvoří odběrový tampon a zkumavka s virologickým odběrovým médiem.

 

Odběrový systém je distribuován Ústavní lékárnou FNKV. Při manipulaci s komerčními odběrovými soupravami je nutné respektovat pokyny uvedení výrobcem. U odběrových souprav, které připravuje přímo lékárna, je nutno odběrové médium uchovávat v mrazničce při teplotě -20 ± 5 °C. Před odběrem je nutné médium rozmrazit tak, aby před použitím neobsahovalo kousky ledu.

 

Pokyny k odběru

Při manipulaci s odběrovou soupravou je nutné dodržet sterilní podmínky odběru!

Odběrový tampon opatrně zavedeme přes nosní dírku hluboko do zadní části nosu a provedeme stěr krouživým pohybem. Týmž tamponem provedeme stejným způsobem výtěr i přes druhou nosní dírku.

Tampon vložíme do virologického odběrového média a přibližně uprostřed zalomíme o okraj zkumavky (na plastové tyčince bývá červená ryska).

Jako doplňující materiál (pokud sada obsahuje 2 tampony) lze odebrat i stěr ze střední části hltanu, kdy tampon zavedeme přes dutinu ústní za patrové oblouky, aniž bychom se dotkli jazyka a tonzil, a setřeme zadní stěnu hltanu. Tampon opět poté zalomíme do téže zkumavky s virologickým médiem.

Řádně uzavřenou zkumavku zabalíme postupně do dvou vrstev PE transportních sáčků Biohazard. Třetí PE sáček řádně uzavřeme samosvorným zipem a do kapsy vložíme příslušnou žádanku.

Uložíme do lednice (označené Biohazard), nebo vzorky okamžitě transportujeme do Centrálních laboratoří na Centrální příjem vzorků, odděleně od ostatních vzorků.

 

Vzorky po odběru na COVID-19 musí být uchovávány v chladu (2-8°C) a zpracovány laboratoří do 24 hodin po odběru!

 

Pokyny k transportu

Z určených míst na pavilonech H, S, M a N (označené lednice) a v odběrovém stanu budou vzorky na COVID-19 sváženy pověřeným pracovníkem Centrálních laboratoří (odděleně od ostatních odběrů). Z ostatních pavilonů transportuje na Centrální příjem vzorků sanitář/pochůzkář.

V případě, že pacientovi byly současně provedeny odběry pro ostatní laboratoře komplementu FNKV, prosíme o vyznačení suspektní pozitivity na COVID-19 přímo na žádanky a materiál.

 

Informace k vyšetření

SARS-CoV2 Ab

SARS-CoV2 RNA

 

Vydávání výsledku

Laboratoř garantuje vydání výsledku v den odběru pouze u vzorků doručených do laboratoře nejpozději do 9:00 hod za předpokladu nepřekročení kapacity 96 vzorků denně!

 

Vydávání a hlášení výsledků: Vyšetření na COVID-19 metodou RT-PCR je časově náročné. Z tohoto důvodu, prosím, nevolejte o výsledky v průběhu pracovní doby ani v době pohotovostních služeb na úseky Klinické biochemie, Hematologie nebo Mikrobiologie. Pro komunikaci s laboratoří vyšetřující COVID-19 byly zřízeny Call linky 3585 a 771 136 184 (zkrácená volba 5044) s provozní dobou PO – NE: 8,00 – 18,00 hod.

Pozitivní výsledky vyšetření bude přednostně hlásit na oddělení pověřený pracovník z laboratoře vyšetřující COVID-19. Všechny kompletní výsledky budou v hned po ukončení analýzy a vyhodnocení výsledků uvolněny lékařem mikrobiologem do NIS (pod záložkou mikrobiologie).