Lakt├ít je kone─Źn├Żm produktem anaerobn├şho metabolizmu gluk├│zy. Koncentrace lakt├ítu v krvi je odrazem jeho produkce ve svalov├Żch bu┼łk├ích a erytrocytech a rychlosti jeho odbour├ív├ín├ş v j├ítrech. P┼Öi n├ímaze se jeho hodnoty  mohou zv├Ż┼íit a┼ż n─Ťkolikan├ísobn─Ť. V klidu je v┼íak jeho pom─Ťr ku pyruv├ítu konstantn├ş (10:1).

 

Polo─Źas eliminace

10-20 minut po akutn├ş fyzick├ę n├ímaze (Leicht, 2008).

 V├Żpov─Ťdn├ş hodnota

Jsou dva zp┼»soby, kter├Żmi se zvy┼íuj├ş koncentrace lakt├ítu v krvi (lakt├ítov├í acid├│za). Typ I lakt├ítov├ę acid├│zy (zv├Ż┼íen├ş lakt├ítu, neprav├í acid├│za, norm├íln├ş pom─Ťr lakt├ít/pyruv├ítu), lze pozorovat v pr┼»b─Ťhu svalov├ę z├ít─Ť┼że, hyperventilace, n─Ťkter├Żch anemi├ş nebo inzul├şnov├ę infuzi. Typ II lakt├ítov├ę acid├│zy (zv├Ż┼íen├Ż pom─Ťr lakt├ít/pyruv├ít) nast├ív├í za r┼»zn├Żch podm├şnek, spojen├Żch s nedostate─Źn├Żm z├ísobov├ín├ş tk├ín├ş kysl├şkem, akutn├ş hemorrhagii, p┼Öi akutn├ş kongestivn├ş srde─Źn├ş nedostate─Źnosti nebo jin├Żch cirkula─Źn├şch poruch├ích, akutn├ş hypoxii, infekci, cirh├│ze, leuk├ęmii nebo diabetu.

Za norm├íln├şch okolnost├ş jsou j├ítra schopna v─Ťt┼íinu produkovan├ęho lakt├ítu metabolizovat. P┼Öi poklesu perfuze jater je pochopiteln─Ť schopnost spot┼Öeby lakt├ítu j├ítry sn├ş┼żena.

 

Indikace vy┼íet┼Öen├ş

Posouzen├ş oxidace perifern├ş tk├ín─Ť, diferenci├íln├ş diagnostika metabolick├ę acid├│zy, Diferenci├íln├ş diagnostika poruch v─Ťdom├ş a intoxikac├ş. Diagnostika heredit├írn├şch metabolick├Żch poruch. Vy┼íet┼Öen├ş je vhodn├ę indikovat spolu s vy┼íet┼Öen├ş acidobazick├ę rovnov├íhy.

 

Zdroje informac├ş

www.enclabmed.cz