OSN-SPou┼żit├ş pro klinick├ę ├║─Źely:OSN-E

-         Vy┼íet┼Öen├ş poruch kalcium-fosf├ítov├ęho metabolismu, monitorace terapie.

-         Osteopatie a osteopor├│za.

-         Uroliti├íza.

-         Posouzen├ş metabolizmu v├ípn├şku p┼Öi symptomech hypo/hyperkalc├ęmie a norm├íln├ş koncentraci Ca v s├ęru/plazm─Ť.

 

Ztr├íty kalcia mo─Ź├ş m├ílo koreluj├ş s jeho bilanc├ş a vylu─Źov├ín├ş v├ípn├şku je siln─Ť z├ívisl├ę na diet─Ť, v─Ťku, pohlav├ş pacienta. Pro hodnocen├ş hyperkalciurie je vhodn├ę pou┼ż├şt pom─Ťr Ca/kreatinin v mo─Źi.

V plazm─Ť je kolem 38 mol├írn├şch % celkov├ęho kalcia v├íz├íno na proteiny. Zb├Żvaj├şc├ş ─Ź├íst m┼»┼że b├Żt profiltrov├ína v glomerulech. Je tvo┼Öena voln├Żm, ionizovan├Żm kalciem, kter├ęho je asi polovina celkov├ę mol├írn├ş koncentrace (53 %), dal┼í├şch 10 mol├írn├şch % celkov├ęho kalcia tvo┼Ö├ş komplexy s citr├ítem a hydrogenuhli─Źitanem. V─Ťt┼íina profiltrovan├ęho kalciov├ęho kationtu se zp─Ťtn─Ť vst┼Öeb├ív├í majoritn├şm pasivn├şm transportem v proxim├íln├şm tubulu a Henleho kli─Źce, dal┼í├ş ─Ź├íst v dist├íln├şm tubulu. ┼ś├şzen├Ż transport kalcia se odehr├ív├í na ├║rovni ascendentn├şho ram├ęnka Henleho kli─Źky, dist├íln├şho tubulu a sb─Ťrn├ęho kan├ílku. V t─Ťchto ─Ź├ístech nefronu se uplat┼łuje parathyrin (PTH), zvy┼íuje reabsorpci kalcia a sni┼żuje reabsorpci fosf├ít┼»┬á a vitamin D (rovn─Ť┼ż zvy┼íuje reabsorpci kalcia). P┼Öi prim├írn├ş hyperparathyre├│ze s nadbytkem PTH se zd├ínliv─Ť paradoxn─Ť objevuje v├Żrazn├í hyperkalciurie. D┼»vodem je zv├Ż┼íen├í n├ílo┼ż kalcia poch├ízej├şc├şho z rezorbovan├ęho skeletu a tedy i zv├Ż┼íen├ę profiltrovan├ę mno┼żstv├ş kalcia a dosa┼żen├ş stropu aktivn├şch tubul├írn├şch transportn├şch proces┼». Vysok├í eliminace fosf├ít┼» je v t├ęto situaci naopak projevem p┼»soben├ş PTH. V├Żsledkem v┼íech uveden├Żch proces┼» je skute─Źnost, ┼że se kalcia zp─Ťtn─Ť vst┼Öeb├ív├í kolem 95 % z profiltrovan├ęho mno┼żstv├ş.

Hyperkalciurie

Hyperkalciurie = zv├Ż┼íen├Ż odpad Ca mo─Ź├ş / 24h nad horn├ş referen─Źn├ş mez pro dan├ę pohlav├ş a v─Ťk a sou─Źasn─Ť zv├Ż┼íen├Ż pom─Ťr Ca/kreatinin nad 0,6.

M┼»┼że j├şt o stav sekund├írn├ş p┼Öi hyperkalc├ęmii zn├ím├ę┬şho p┼»vodu (osteol├Żza, intoxikace vitam├şnem D, hy┬şperparateyre├│za, sarkoid├│za) nebo se jedn├í o hyper┬şkalciurii idiopatickou. Nemocn├ş maj├ş sklon k tvorb─Ť mo─Źov├Żch konkrement┼».

Hypokalciurie

Pro posouzen├ş hypokalciurie neexistuj├ş p┼Öesn├ę rozhodovac├ş meze. Za suspektn├ş lze pova┼żovat kalciurii pod 2,0 mmol/den za p┼Öedpokladu diety s obsahem kalcia.( A.Jabor et al., Vnit┼Ön├ş prost┼Öed├ş, 2008)

 

Zdroj informac├ş:

1.     Encyklopedie laboratorn├ş medic├şny_2012

2.     Racek, J. et al: Klinick├í biochemie, druh├ę, p┼Öepracovan├ę vyd├ín├ş. Gal├ęn, Praha, 2006

ISBN 80-7262-324-9.