Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111

Dětská kardiologie

Kardiologická ambulance

Kontakty:
+420 267 16 2555, +420 267 16 2854

MUDr. Eliška Čeřovská
Ordinační hodiny:
Úterý: 8:30 - 11:00 hod.

Kontakty: +420 267 16 2570

MUDr. Kristina Rücklová
Ordinační hodiny:
Středa: 8:30 - 16:00 hod.

Echokardiografie:
Úterý: 9:00 - 11:30 hod.
Středa: 12:00 - 15:00 hod.

V kardiologické ambulanci vyšetřujeme děti a dorostence do 19 let, u kterých je vysloveno podezření na možné srdeční onemocnění. Když se vyšetřením srdeční onemocnění potvrdí, děti přebíráme do další péče. Klinika je dobře vybavena moderními lékařskými přístroji. Máme k disposici kardiomonitory, EKG přístroj, moderní echokardiografický přístroj (včetně barevného Dopplera) k vyšetření srdce ultrazvukem a přístroj k dlouhodobému monitorování tlaku krve i v ambulantních podmínkách.

Příznaky srdečních onemocnění a jejich závažnost jsou různé podle věku dítěte:

  • U novorozenců a kojenců je hlavním úkolem lékaře v kardiologické ambulanci včas zjistit vrozenou srdeční vadu a určit její závažnost. Podle klinické závažnosti zjištěného srdečního onemocnění zajišťujeme další optimální postup při vyšetřování a léčení.
  • U dětí v předškolním a školním věku se často vyskytuje šelest na srdci. Bývá přítomen u více než 50% všech dětí. Většinou jde o šelest fyziologický (nevinný, funkční, akcidentální), který se vyskytuje u dětí se zdravým srdcem a nemá žádný klinický význam. Kardiologickým vyšetřením odlišíme fyziologický šelest od šelestu organického, který je známkou vrozené srdeční vady nebo získaného srdečního onemocnění.
  • Dospívající často přicházejí pro různé obtíže, které imitují kardiovaskulární onemocnění. Je to např. bolest na hrudníku, změřený vyšší krevní tlak, poruchy srdečního rytmu (arytmie) a jiné.obtíže. Příčina těchto obtíží bývá různá a jen vzácně je kardiální. Často jsou obtíže vegetativního původu.. Pacienta je třeba vždy důkladně vyšetřit a vyloučit organické srdeční onemocnění.

Kardiologické vyšetření provádíme po předchozím objednání, akutní případy řešíme ihned.

Navigace