Ordinační hodiny:
Úterý: 8:00 - 12:30 hod.
Středa: 8:00 - 12:30 hod.
Čtvrtek: 8:00 - 12:30 hod.
Fenylketonurie
Co je PKU a HPA?
Jde o mezinárodně uznávanou zkratku pro fenylketonurii a hyperfenylalaninemii. Za tímto pojmem se skrývá sice malá, ale pro člověka velmi významná odchylka v jeho látkové přeměně. Organismus člověka s PKU a HPA může být poškozován přítomností vyššího množství fenylalaninu, protože vázne jeho přeměna na jinou látku-aminokyselinu tyrozin. Člověk s fenylketonurií proto musí omezovat přísun fenylalaninu ve stravě.
Co je fenylalanin?
Je to jedna ze dvaceti aminokyselin, z nichž jsou jako z korálků na dlouhé niti sestaveny dlouhé řetězce molekul bílkovin rostlin i živočichů. Ve stravě člověka je fenylalanin přítomen prakticky všude a tak si člověk s fenylketonurií musí vybírat potraviny poučeně a s velkou pečlivostí. Volí ty z nich, kde je fenylalaninu co nejméně. Tato nízkobílkovinná dieta je ochuzena o mnoho pro tělo potřebných látek. Ty se proto doplňují speciálními výživovými přípravky, které neobsahují fenylalanin. Pro děti s fenylketonurií a jejich rodiny to není vůbec jednoduché, vyžaduje to hodně vůle, trpělivosti a přesvědčení o tom, že nutná omezení jsou prostředkem ke zdraví a úspěšnému zapojení dětí do života a tím i k jejich životní spokojenosti.
Diagnostika a léčba fenylketonurie u nás je poměrně mladá a začíná rokem 1970. Od té doby jsou vyhledávány děti již brzy po narození a je nutné jim upravit jídelníček "na míru" podle jejich potřeb.
Historie fenylketonurie u nás je již natrvalo spojena se jménem a osobností paní docentky Bohunky Blehové a pí asistentky Ludmily Hejcmanové.
Odkaz na WWW stránky: http://espku.cz