Procházením těchto stránek souhlasíte s použitím souborů cookie od nás a třetích stran zejména za účelem analýzy návštěvnosti. Více informací zde. zavřít
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
kontaktní telefon +420 267 161 111

Dětská endokrinologie

Dětská endokrinologie se zaměřením na nadváhu a onemocnění štítné žlázy

Kontakty:
+420 267 16 2555, +420 267 16 2854
Vyšetření provádíme pouze po předchozím objednání.

MUDr. Marie Finková

Ordinační hodiny:
Úterý: 8:30 - 15:30 hod.
Středa: 8:30 - 15:30 hod.
Čtvrtek: 8:30 - 12:00 hod.

 • Nadváha a obezita
  patří celosvětově k závažným zdravotním problémům a její prevalence neustále vzrůstá. V České republice trpí nadváhou více než 50% populace ve věku 20 - 65 let a obezitou 20% žen a 16% mužů. Obezita představuje nejčastější metabolické onemocnění dneška, patří k tzv. civilizačním chorobám. Sama o sobě sice zdraví obézního neohrožuje, ale svými následky a komplikacemi podstatně zkracuje délku a kvalitu života. Obezita představuje závažný problém nejen pro dospělé pacienty, ale bohužel se s ní setkáváme již u dětí a adolescentů. Bylo prokázáno, že obezita v dětství a zejména v adolescenci přechází téměř pravidelně v obezitu dospělého věku. Postižení jedinci jsou již v časném dospělém věku ohroženi celou řadou zdravotních komplikací . Patří mezi ně především častější výskyt metabolických onemocnění, dále kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Nezanedbatelnou úlohu sehrávají s obezitou související degenerativní onemocnění pohybového aparátu a psychické poruchy počínající sebepodceňováním a končící klinicky vyjádřeným depresivním syndromem. Zdravotní komplikace spolu se společenskou diskriminací přispívají ke zhoršené kvalitě života obézního jedince.
  Současné léčebné postupy zahrnují komplexní vyšetření obézního pacienta, včetně edukace pacienta a jeho rodiny v dodržování zásad racionální životosprávy a pravidelné pohybové aktivity. V indikovaných případech nabízíme pomoc psychologa, dále možnost lázeňské léčby či ozdravného pobytu, zaměřeného na redukci hmotnosti.
 • Štítná žláza u dětí a adolescentů
  Nemoci štítné žlázy jsou stále nejčastější endokrinopatií nejen u dospělých, ale i u dětí, kde mají svá určitá specifika, zejména v souvislosti s ovlivňováním tělesného a mentálního vývoje.
  Nejčastějším onemocněním štítné žlázy je eufunkční struma ( zvětšená štítná žláza ) z nedostaku jodu. Hned na druhém místě co do četnosti figurují zánětlivá onemocnění štítné žlázy autoimunitní tyreoiditidy ( zánětlivá onemocnění štítné žlázy ), a na třetím místě to jsou výkyvy funkce štítné žlázy ve smyslu hypotyreozy ( hypofunkce ) nebo hypertyreozy ( hyperfunkce ), převážně však ve svých subklinických projevech.
  Ostatní onemocnění štítné žlázy jsou u dětí a dospívajících méně frekventovaná, vliv léků na rozdíl od dospělých nebývá častý a nádory patří v této lokalizaci spíše ke vzácným.
  Vyšetření zahrnuje podrobnou rodinnou anamnézu, zaměřenou na výskyt onemocnění štítné žlázy v rodině, dále podrobnou osobní anamnézu, klinické vyšetření, provedení sonografie štítné žlázy a vyšetření krve. Poté stanovíme diagnozu a léčbu s doporučením další kontroly. Většinou se jedná o celoživotní sledování. Platí, že ne vždy každá štítná žláza vyžaduje léčbu, ale sledování ano!

Endokrinologická ambulance

Kontakty: 
Objednání: +420 267 16 2555, +420 267 16 2854 


as. MUDr. Eva El-Lababidi, Ph.D.
Ambulance: Klinika dětí a dorostu FNKV, pavilon M, přízemí

Ordinační hodiny (na základě předchozího objednání):
Úterý: 8:30 - 15:30 hod.
Středa: 8:30 - 15:30 hod.
Čtvrtek: 9:00 - 15:00 hod.

MUDr. Martina Romanová
Ambulance: Klinika dětí a dorostu FNKV, pavilon M, přízemí
Ordinační hodiny (na základě předchozího objednání):
Středa: 8:30 - 15:00 hod.
Čtvrtek: 8:00 - 15:30 hod.

MUDr. Jana Lhotská
Ambulance: Klinika dětí a dorostu FNKV, pavilon M, přízemí
Ordinační hodiny (na základě předchozího objednání):
Pátek: 8:30 - 14:00 hod.

Zaměření ambulance

 • diagnostika a léčba onemocnění štítné žlázy, poruch růstu a pubertálního vývoje, centrum léčby růstovým hormonem

Navigace

Copyright © 2010 - 2021 FNKV