13.05.2015 | Studentská vědecká konference 3. lékařské fakulty UK

Každorocně se na půdě 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy koná Studentská vědecká konference, na které studenti představují své vědecké práce.Letos nás opět čeká mnoho poutavých přednášek, včetně vystoupení zahraničních hostů. V hlavní budově 3LF uvidíte zajímavé postery a uslyšíte práce nových vědeckých nadějí. Konference se uskuteční 19. května v prostorách 3LF a zahajujeme ji tradičně v Syllabově posluchárně hlavní budovy děkanátu.Součástí konference jsou i hodnotné ceny, které získají studenti za nejlepší vědecké práce. Letošní novinkou je cena diváka, v jejímž rámci mohou návštěvníci konference hlasovat o nejlepší práci a následně budou jejich lístky slosovány.

Můžete si vyslechnout poutavé přednášky v podání významných světových osobností v oblasti vědecké medicíny.Určitě mnohé zaujme přednáška na téma MODERNÍ MOLEKULÁRNÍ METODY A SOUPUTNÍCI NAŠICH TĚL, kterou si připravil světově uznávaný český parazitolog a zároveň vedoucí špičkového vědeckého pracoviště Biologického centra Akademie Věd ČR, prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc. Osobně si vyzkoušel dobrovolné soužití s tasemnicemi ve svém trávicím systému, infikování Giardiemi či bodnutí mouchou tse-tse.

Další přednáška s názvem VEDE SPÁNKOVÉ APNOE K DIABETU? ve Vás vyvolá zvědavost, jakou souvislost může mít diabetes s poruchami spánku. Téma vysvětlí doc. MUDr. Jan Polák, Ph.D., který se zabývá endokrinní funkcí tukové tkáně a vztahem mezi tukovou tkání a vznikem metabolických chorob, zejména nemocí Diabetes mellitus II. typu.

O psychologii pohovoří zahraniční host Dr. Sonny Dhanani z University of Ottawa v tématu MY WAY TOWARDS THE RESEARCH OF PHYSIOLOGY OF DYING .

Konference je rozdělena do několika sekcí. V klinické sekci se dozvíte, k jakým závěrům došli studenti například v tématech, jako jsou TRAKTOGRAFIE CORPUS CALLOSUM A GYRUS CINGULI U PACIENTŮ S ALZHEIMEROVOU CHOROBOU, STUDIUM BIOMARKERŮ HORMONÁLNÍ TERAPIE U KARCINOMU PRSU anebo ZMĚNA ASTIGMATISMU ZADNÍ PLOCHY ROHOVKY VLIVEM ROHOVKOVÉHO ŘEZU U OPERACE KATARAKTY, v teoretické sekci se dozvíme o tématu EPIGENETICKÉ MODIFIKACE HLA GENŮ II. TŘÍDY U DIABETU 1. TYPU a v postgraduální sekci si poslechneme práci na téma PROKALCITONIN U PACIENTŮ S MECHANICKOU SRDEČNÍ PODPOROU nebo AGRESE NA ODDĚLENÍ ZVÝŠENÉ PSYCHIATRICKÉ PÉČE: DOPORUČENÉ POSTUPY LÉČBY NA ZÁKLADĚ ANALÝZY VÝSKYTU A TYPU INCIDENTŮ.

„Od roku 2008, kdy jsem převzala koordinování Studentské vědecké konference (SVK) na 3. lékařské fakultě, počet studentských prezentací vzrostl z původních 16 na loňských 78. Nárůst prezentací svědčí o stoupajícím zájmu studentů naší fakulty o vědu a výzkum, který je již v současné době nedílnou součástí všech lékařských oborů. Ráda bych pozvala naše studenty, pedagogy, ale i zaměstnance FNKV na naši letošní konferenci. Budeme se na Vás těšit 19. května u nás na fakultě“, říká prof. MUDr. Romana Šlamberová, Ph.D., koordinátorka SVK.

Podrobné informace naleznete na http://www.lf3.cuni.cz/3LF-209.html

prof. MUDr. Lucie Bankovská Motlová, PhD., email: lucie.bankovska@lf3.cuni.cz

Mgr. Simona Skořepová: mobil 777 077 881, email: simona.skorepova@lf3.cuni.cz

01.03.2017 | Magazín Leonardo - ČRo