Stan proti melanomu

Letošní sedmý ročník Stanu proti melanomu proběhne v Praze, Brně, Ostravě a v Hradci Králové. Akce začne 22. a 23. dubna 2013 v Praze na Václavském náměstí na úrovni ulice Opletalova, končit bude 15. května v Hradci Králové.

Počet nových případů melanomu (incidence) každoročně přibývá a za posledních 40 let se zešestinásobil. „Průměrně je v České republice zachyceno 19 nových případů na 100 000 obyvatel,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD. „Maximální pozornost se snažíme věnovat dětské populaci, jejíž chování na sluníčku je naprosto klíčové pro vznik kožních nádorů v dospělosti. I proto se letos soustředíme na vyšetřování rodin s dětmi a jejich edukaci. Hlavním cílem projektu je upozornit na rizika spojená se slunečním zářením.“

V Praze budou ve Stanu proti melanomu zdarma vyšetřovat v šesti ordinacích lékaři z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Využívána bude ruční i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru. Premiéru zde navíc zažije i nejnovější videodermatoskop se stonásobným zvětšením, se dvěma monitory a Full-HD rozlišením. Pacientům s nálezem na kůži bude zajištěno návazné vyšetření na odborném pracovišti.

Již potřetí proběhne tato akce i na dalších místech České republiky, a to ve spolupráci s dermatology z Masarykova onkologického ústavu v Brně, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Stan bude postaven rovněž 6. května 2013 na náměstí Svobody v Brně, 13. května se otevřou vyšetřovací ambulance Stanu návštěvníkům Shopping parku Avion v Ostravě a 15. května akce proběhne v areálu Planetária v Hradci Králové, jehož součástí je solární a ozónová observatoř, která jako jediná měří vrstvu ozónu nad Českou republikou.

Mgr. Lukáš Matýsek, tiskový mluvčí FN Královské Vinohrady