Prof. Radana Königová obdržela cenu J. E. Purkyně

Za významné zásluhy v oblasti rozvoje popáleninové medicíny získala prof. MUDr. Radana Königová, CSc. cenu J. E. Purkyně 2013. Jedná se o nejvyšší ocenění České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), která je každoročně udělována jednomu, výjimečně dvěma lékařům, z celkového počtu 34 tisíc členů.

Radana Königová (1930) začala působit na půdě Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v roce 1962. Postupně se specializovala na léčbu popálenin. V letech 1978–1990 působila jako primářka oddělení pro léčbu popálenin kliniky plastické chirurgie Vinohradské nemocnice. V roce 1990 se z tohoto oddělení stala samostatná klinika. V jejím čele stála do roku 1996. Je členkou mnoha národních a mezinárodních lékařských společností. Dostalo se jí nejvyšších státních i akademických vyznamenání. V roce 1994 byla navržena na titul „The Woman of Europe“, v roce 2000 získala Zlatou medaili UK, v roce 2003 obdržela titul Rytířka českého lékařského stavu a v roce 2004 státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Je také držitelkou ocenění Světové zdravotnické organizace (WHO) za přínos v oblasti popáleninové medicíny při hromadných katastrofách.

Mgr. Lukáš Matýsek, tiskový mluvčí FNKV