Poradna - nemoc předního seg. oka

Poradna pro nemoci předního segmentu oka a refrakční poradna

Zodpovědný lékař: Prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc., e-mail: pavel.kuchynka@fnkv.cz

Hlavním zaměřením práce kliniky je chirurgické řešení katarakty a proto je těžiště práce poradny v diagnostice, indikování k operaci a pooperačním sledování pacienta s kataraktou. V posledních letech byl soubor senilních katarakt rozšířen i o velkou skupinu vrozených a získaných onemocnění čočky. Postupným zdokonalováním operační techniky ultrazvukové fakoemulsifikace se kataraktová chirurgie na klinice propracovala až na špičkovou úroveň a umožňuje operovat i velmi komplikované případy. Samozřejmostí je ambulantní operativa katarakty (87% všech operací katarakt), v topické anestezii (98%), s využitím špičkových operačních postupů (fakoemulzifikace 99%) bezstehová chirurgie malého řezu, implantace "měkkých" nitroočních čoček. Nedílnou součástí operativy katarakty je i operace komplikovaných a dětských katarakt, sekundární implantace nitroočních čoček.

Díky novému zákonu o možnosti finanční spoluúčasti pacienta na tzv. ekonomicky náročnější variantě zdravotní péče, která se v očním lékařství týká implantací nitroočních čoček, můžeme našim pacientů nabídnout nejnovější možnosti korekce refrakčních vad a vetchozrakosti během samotné operace šedého zákalu. Především se jedná o nitrooční implantáty korigující astigmatismus, multifokální nebo akomodující nitrooční čočky. Dále nabízíme nitrooční čočky asferické, které ještě více zlepšují kontrast vidění, a čočky se žlutým filtrem, které chrání sítnici před škodlivým modrým spektrem světla.

Lékaři:
Prim. MUDr. Pavel Studený Ph.D., e-mail: pavel.studeny@fnkv.cz