Současnost

Klinika je ve své činnosti zaměřena jak na poskytování kompletní chirurgické léčby získaných srdečních onemocnění a některých vrozených vad u dospělých pacientů, tak i na oblasti kardioanestezie a pooperační péče. Vedoucí místo zaujímá chirurgická léčba ischemické choroby srdeční. Do klinické praxe jsou zavedeny nejnovější trendy, mezi které patří v první řadě méně invazívní techniky v kardiochirurgii (operace na bijícím srdci bez použití mimotělního oběhu).

Chirurgická léčba získaných chlopenních vad spočívá jak v přímých náhradách poškozených chlopní umělou mechanickou nebo biologickou protézou, tak v jejich záchovných rekonstrukčních plastikách. Velký význam mají operace výdutí a disekcí hrudní aorty, včetně výkonů prováděných v cirkulační zástavě s hlubokou hypotermií. Na neposledním místě musíme zmínit videoasistované méně ivazivní výkony, zejména operace některých poruch srdečního rytmu.

Historie

Kardiochirurgické oddělení ve FNKV vzniklo v říjnu 1995, o rok později se začleňuje do vznikajícího Kardiocentra. V roce 2002 se oddělení stává klinikou, což je završením snahy o vybudování standartní organizační struktury Kardiocentra ve FNKV. Výsledkem je moderní kardiocentrum evropského typu.