Pro pacienty

Ambulantní část

Ambulantní část je umístěna v přízemí Kliniky rehabilitačního lékařství FNKV.  Ambulance se skládají ze tří vyšetřoven. Zde jsou vyšetřováni nemocní, které písemně doporučil lékař z jiného pracoviště.

Kartotéka s registrem pacientů se nachází v přízemí kliniky a slouží k objednávání nemocných do specializovaných  poraden  (osobně i telefonicky v běžné  pracovní době od 7.00 do 15.30 hodin, tel.: +420 267 16 2595).

Pro objednání k ambulantnímu vyšetření lékařem je možné využít on-line objednávkový systém, který je přístupný na: http://objednavky.fnkv.cz

Lůžkové oddělení

Na lůžkovém oddělení kliniky jsou standardní čtyřlůžkové a pětilůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením (WC, sprchy). Klinika má k dispozici 1 jednolůžkový a dva dvoulůžkové nadstandardní pokoje.

Na klinice pracuje interdisciplinární tým odborníků:

• rehabilitační lékaři
  • fyzioterapeuti
  • ergoterapeuti
  • psycholog
  • logoped
  • sociální pracovník
  • zdravotní sestry
  • masér
  • sanitáři

Kolektiv fyzioterapeutů a ergoterapeutů je obeznámen se většinou, v současnosti používaných technik pohybové terapie, která je základem léčby hospitalizovaných i ambulantních pacientů. Těžiště práce leží v individuální péči o nemocného, kdy pacient cvičí pod vedením – a často i za vydatné pomoci – fyzioterapeuta či ergoterapeuta. Ten na základě indikace lékaře a vlastní analýzy postižení pohybových funkcí přizpůsobuje jednotlivé léčebné postupy danému individuálnímu postižení pacienta, jeho možnostem i s přihlédnutím k jeho ostatním diagnózám.      V rámci kliniky pracuje cca 60 fyzioterapeutů a ergoterapeutů s vysokoškolským, vyšším odborným i středoškolským vzděláním.

Klinika poskytuje svým pacientům kromě vlastní pohybové léčby také komplexní služby spadající do náplně rehabilitačního centra. Kromě již zmíněné podpory úpravy sociálních zařízení pro pacienty na bezbariérová, došlo k doplnění vybavení ergoterapie. V rámci ergoterapie se pacienti s pohybovým deficitem znovu učí zvládat úkony běžné denní obsluhy jako hygienu, přípravu a příjem potravy, základní soběstačnosti v domácím prostředí. Vybírá vhodné pomůcky pro sebeobsluhu, doporučuje i úpravy domácího a pracovního prostředí. Cílem je dosažení maximální nezávislosti pacienta.

Součástí rehabilitačního týmu je i logoped, pro léčbu poruch komunikace, polykání a poznávacích funkcí, a psycholog, jehož péče je nutná pro zvládnutí psychické stránky těžkých tělesných postižení. Některé druhy zdravotní péče jsou poskytovány i formou ambulantní péče zvláště pro pacienty ze spádové oblasti Prahy 3 a Prahy 10. Ročně je na klinice rehabilitačního lékařství vyšetřeno v průměru 3700 nových ambulantních pacientů. Kromě toho je řada pacientů dlouhodobě sledována v rámci specializovaných ambulancí zvláště pak ambulancí pro vertebrogenní nemoci.

Metody využívané na Klinice rehabilitačního lékařství

• vyšetření a ošetření rehabilitačním lékařem
  • vyšetření a ošetření fyzioterapeutem, jsou využívány tyto speciální postupy: Vojtova reflexní lokomoce, DNS, Brügger koncept, metoda Brunkow, senzomotorická stimulace, spirální dynamika, cvičení SM systém, Bobath koncept, BPP dle Čápové, PNF, cvičení dle Ludmily Mojžíšové, Klappovo lezení, kineziotaping a mnoho dalších
  • vyšetření a ošetření ergoterapeutem, využívány jsou i speciální postupy: trénink paměti, bazální stimulace, PANAT koncept, mirror therapy